Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

Şifremi Unutuum

*

NİCOTERA DİYETİ !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NİCOTERA DİYETİ

İtalya’ nın Calabria bölgesindeki Nicotera “Yedi Ülke Çalışması”nda (Finlandiya, Japonya, Amerika, Yugoslavya, Hollanda, Yunanistan ve İtalya) Akdeniz Diyeti ‘nin sağlık üzerine etkisinin araştırıldığı bilimsel çalışmada pilot bölge olarak seçilen önemli bir kasabadır. Bu çalışma 1957 yılında başlayıp 1960ların sonuna kadar devam etmiştir. Prof. Ancel Keys (Minesota Üniversitesi) ve çalışma arkadaşları tarafından gerçekleştirilen bu araştırma 45-64 yaş arası 607 kişi üzerinde gerçekleşmiştir. Kişilerin kap hastalığı, hipertansiyon, kolesterol, kan şekeri ve şişmanlık durumları değerlendirilmiştir. Çalışma neticesinde bu bölgede yaşayan kişilerin şişmanlık, kalp ve kanser hastalık riskinin çok düşük olduğu görülmüştür. Böylece Nicotera Akdeniz Diyeti’ ne referans olarak kabul edilmiştir.  

 

Peki Nicotera’ yı Akdeniz Diyetine Örnek Yapan Beslenmelerinin Temelinde Neler Vardır ? 

Bölgede yaşayanların beslenme alışkanlıkları arasında Nicotera’ da elde edilip tüketilen doğal zeytinyağları, meyve, sebze, balık, kurubaklagiller, tam tahıllar ve yemeklerle birlikte tükettikleri az miktarda kırmızı şarap yer almaktadır. Bunun yanında şekerli içecekler, kek, pasta, kurabiye gibi yiyecekler beslenmelerinde bulunmamaktadır. Hayvansal besinlerden gelen yağ miktarı da oldukça düşüktür. Beslenme şekillerinin yanı sıra besinlerden aldıkları enerji ile yaktıkları enerji de eşit miktarda görülmüştür. Bu da sağlıklı kiloda olmalarında, kalp ve kanser hastalıklarının çok düşük oranda görülmesinde önemli bir etkendir. Bu nedenle beslenmenin tek başına yeterli olmadığının fiziksel aktivitenin de bir o kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekir.   1960 da Akdeniz Diyeti ‘ne referans olarak gösterilen Nicotera Diyeti ile ilgili 1996 da bir çalışma daha yapılmıştır. Bu çalışma yaşları 40-59 arasında değişen 43 erkek ve 37 kadın üzerinde gerçekleşmiştir. Daha sonra 1960 yılında ve 1996 yılında yapılan çalışmalar kıyaslanmıştır.      

 

1960 Nicotera Çalışması 1996 Nicotera Çalışması
Erkeklerin besin tüketimi kadınlardan fazla Kadınların erkeklerden fazla
Süt, peynir, şekerli içecekler, kek-pasta-kurabiye, alkol, kırmızı et tüketimi düşük Süt, peynir, şekerli içecekler, kek-pasta-kurabiye, alkol, kırmızı et tüketiminde artış
Tam tahıl ve kurubaklagil tüketimi fazla Tam tahıl ve kurubaklagil tüketiminde azalma
Günlük enerjinin %24’ ü yağlardan gelmekte Günlük enerjinin %44’ ü yağlardan gelmekte
Günlük enerjinin %83’ ü karbonhidratlardan gelmekte Günlük enerjinin %44’ ü karbonhidratlardan gelmekte
Günlük enerjinin %13’ ü proteinlerden gelmekte Proteinden gelen enerji oranında önemli bir değişiklik yoktur.(%12)
Şişmanlık, kalp ve kanser hastalığı düşük oranlarda Şişmanlık, kalp ve kanser hastalığı oranları artmış
Yüksek meyve ve sebze tüketimi Meyve ve sebze tüketiminde az miktarda artış

  1960 da yapılan çalışmada örnek olarak gösterilen Nicotera Diyeti 1996’daki çalışmada görüldüğü üzere olumsuz yönde değişmeye başlamıştır. Kişilerin daha fazla hayvansal besin (et, süt, yumurta), şekerli yiyecek- içecek, alkol tüketmesi sonucunda şişmanlık, kalp ve kanser hastalığı oranlarında artış görülmüştür.  

TOP